Зателефонуйте, будь ласка, (044) 337-30-53 або (050)-290-48-18 для узгодження переліку необхідних документів та часу Вашої зустрічі.

Видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя регламентується нормами статей 34 та 71 Закону України «Про нотаріат», а також главою 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 №296/5.

Отримання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні є правом громадянина, але не є обов’язком. Це означає, що людина сама вирішує, чи буде вона реалізовувати це своє право, чи ні.

До якого нотаріуса звертатись?
Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини. Частіше за все, тим же нотаріусом, якого Ви вибрали для ведення спадкової справи.

Що таке спільне майно?
Поняття спільної сумісної власності подружжяце загальна норма закону, яку визначено ст. 60 Сімейного кодексу України. Спільним вважається майно, набуте подружжям за час шлюбу, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку або доходу. До таких повноважних причин закон відносить навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хворобу одного з подружжя тощо.


Отримайте консультацію по Вашій справі
(044) 337-30-53

(050) 290-48-18

Що входить до спільного майна?
Об’єктом права спільної сумісної власності подружжя є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя, а також корпоративні права, нерухомість та транспортні засоби придбані за час перебування в шлюбі.

Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі, гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Речі для професійних занять, наприклад, музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо, придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є також об’єктами права спільної сумісної власності подружжя.

Для чого потрібно свідоцтво про право власності на частку в спільному майні?
Видача цього свідоцтва здійснюється з метою правильного визначення складу спадкової маси і попередження можливих спорів між спадкоємцями померлого.

Наприклад, у разі смерті чоловіка, на ім’я якого була придбана квартира під час шлюбу, за законом половина квартири належить вдові і вона має право оформити це шляхом отримання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні. Її частина майна не має відношення до спадщини і при розподілі між спадкоємцям не враховується. Між іншими спадкоємцями ділиться лише друга половина квартири – тобто частина спільного майна, яка належала спадкодавцю. Це стосується не лише квартири, а всього майна спадкодавця, яке представляє собою спадщину.

Але якщо вдова вважає що квартира цілком належала чоловіку – це її право, і в такому випадку вона має право подати заяву про те, що вона не претендує на одержання свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя, оскільки майно є особистою приватною власністю спадкодавця.

Окрім спадщини у свідоцтв про право на частку спільного майна є ще кілька призначень – наприклад, воно може використовуватись при розводі або при укладанні шлюбного договору.

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ
для отримання
свідоцтва про право власності на частку в спільному майні:

Необхідні дві умови: перебування подружжя в зареєстрованому шлюбі та придбання майна під час шлюбу на ім’я того з подружжя, який помер.

Документи які це підтверджують:

  • Паспорт;
  • Ідентифікаційний код;
  • Свідоцтво про смерть одного з подружжя, видане органом державної реєстрації актів цивільного стану (копія залишається в спадковій справі);
  • Довідка про причину смерті;
  • Документ, що підтверджує місце відкриття спадщини (найчастіше, це довідка з місця реєстрації);
  • Письмовазаява про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя. (На заяві, яка надійшла поштою, справжність підпису подружжя, який пережив спадкодавця повинна бути засвідчена нотаріально);
  • Свідоцтво про шлюб, видане органом державної реєстрації актів цивільного стану (копія залишається в спадковій справі);
  • Документ, який підтверджує право спільної сумісної власності подружжя на майно.

Якщо той з подружжя, який пережив спадкодавця, не має можливості надати нотаріусу документ, що підтверджує реєстрацію шлюбу зі спадкодавцем, то питання визнання права власності мають вирішуватися у судовому порядку.

Перелік документів у кожному конкретному випадку може відрізнятись. Тому найкраще звернутися до нотаріуса і отримати індивідуальну консультацію по вашій справі.

м. Київ, вул. Леонтовича, д. 1, офіс 2
метро «Золоті Ворота» та «Університет»
Понеділок - п'ятниця - з 9.00 до 18.00
Субота та неділя - за домовленістю
(044) 337-30-53
(050)-290-48-18