Видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя регламентується нормами статей 34 та 71 Закону України «Про нотаріат», а також главою 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 №296/5.
Отримання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні є правом громадянина, але не є обов’язком. Це означає, що людина сама вирішує, чи буде вона реалізовувати це своє право, чи ні.
До якого нотаріуса звертатись?
Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини. Частіше за все, тим же нотаріусом, якого Ви вибрали для ведення спадкової справи.
Що таке спільне майно?
Поняття спільної сумісної власності подружжя – це загальна норма закону, яку визначено ст. 60 Сімейного кодексу України. Спільним вважається майно, набуте подружжям за час шлюбу, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку або доходу. До таких повноважних причин закон відносить навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хворобу одного з подружжя тощо.
Що входить до спільного майна?
Об’єктом права спільної сумісної власності подружжя є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя, а також корпоративні права, нерухомість та транспортні засоби придбані за час перебування в шлюбі.
Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі, гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Речі для професійних занять, наприклад, музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо, придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є також об’єктами права спільної сумісної власності подружжя.
Для чого потрібно свідоцтво про право власності на частку в спільному майні?
Видача цього свідоцтва здійснюється з метою правильного визначення складу спадкової маси і попередження можливих спорів між спадкоємцями померлого.
Наприклад, у разі смерті чоловіка, на ім’я якого була придбана квартира під час шлюбу, за законом половина квартири належить вдові і вона має право оформити це шляхом отримання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні. Її частина майна не має відношення до спадщини і при розподілі між спадкоємцям не враховується. Між іншими спадкоємцями ділиться лише друга половина квартири – тобто частина спільного майна, яка належала спадкодавцю. Це стосується не лише квартири, а всього майна спадкодавця, яке представляє собою спадщину.
Але якщо вдова вважає що квартира цілком належала чоловіку – це її право, і в такому випадку вона має право подати заяву про те, що вона не претендує на одержання свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя, оскільки майно є особистою приватною власністю спадкодавця.
Окрім спадщини у свідоцтв про право на частку спільного майна є ще кілька призначень – наприклад, воно може використовуватись при розводі або при укладанні шлюбного договору.
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ
для отримання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні:
Необхідні дві умови: перебування подружжя в зареєстрованому шлюбі та придбання майна під час шлюбу на ім’я того з подружжя, який помер.
Документи які це підтверджують:
- Паспорт;
- Ідентифікаційний код;
- Свідоцтво про смерть одного з подружжя, видане органом державної реєстрації актів цивільного стану (копія залишається в спадковій справі);
- Довідка про причину смерті;
- Документ, що підтверджує місце відкриття спадщини (найчастіше, це довідка з місця реєстрації);
- Письмовазаява про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя. (На заяві, яка надійшла поштою, справжність підпису подружжя, який пережив спадкодавця повинна бути засвідчена нотаріально);
- Свідоцтво про шлюб, видане органом державної реєстрації актів цивільного стану (копія залишається в спадковій справі);
- Документ, який підтверджує право спільної сумісної власності подружжя на майно.
Якщо той з подружжя, який пережив спадкодавця, не має можливості надати нотаріусу документ, що підтверджує реєстрацію шлюбу зі спадкодавцем, то питання визнання права власності мають вирішуватися у судовому порядку.
Перелік документів у кожному конкретному випадку може відрізнятись. Тому найкраще звернутися до нотаріуса і отримати індивідуальну консультацію по вашій справі.